Bağımlı Gruplarda T Testi

30Ağu, 2018

Sık kullanılan istatistik yöntemlerden olan T testleri, kullanılan parametreler ve denek grubunun özelliğine göre farklılık gösterebilmektedir. Örneğin referans populasyona göre kendi grubunuzun yaş ve bmi değerlerini karşılaştırmak isterken farklı müdahale ettiğiniz gruptaki bmi değerini karşılaştırırken bir diğer T testini kullanmanız gerekmektedir. Bu yazımızda bağımlı gruplarda T testini anlatacağız. Bağımlı bağımsız gruplar daha önceki yazılarımızda anlatılmıştı. Aynı veya eşleştirilmiş değişkenlerden elde edilen ölçümsel veriler arasında fark olup olmadığını karşılaştırmak için kullanılır. Elde edilen ölçümsel veriler normal dağılım gösteriyorsa bağımlı gruplarda t testi (Paired samples t-test) kullanılır.

Örneğin; diyabet hastası olan kişilerden oluşan bir çalışma grubumuz olsun. Bu kişilere bir aylık beslenme ve egzersiz programı oluşturalım. Program öncesindeki kilolarının ölçülmüş olduğu ölçümsel verileri oluşturalım. Programdan sonrasında da kiloların ölçülmüş olduğu ölçümsel verileri oluşturalım. Bunlar aynı kişilere ait ve bir uygulamadan önceki ve sonraki değerler olduğu için bağımlı değişkenlerdir.

Değişkenlerimizin ölçümler arasında normal dağılıma uygunluğunu histogram grafikleri ve Kolmogorov-Smirnov testi ile incelenebilir. Normal dağılım varsayımının sağlandığını ve analizin yapıldığını varsayalım. Analiz yapıldıktan sonra bazı çıktılar elde ederiz. Bunlar incelendiğinde; Paried samples statistics tablosunda ortalama, standart sapma hakkında bilgi sahibi olabiliriz. Ancak karar için bir sonraki tablo dikkate alınmalıdır.
Karar için Paried samples test tablosu dikkate alınmalıdır. Karar için “sig. (2-tailed) <0,05” ise H 0 hipotezi reddedilir. Yani “ diyabet hastası olan kişiler için düzenlenen beslenme ve egzersiz programı sonrasında önceki ve sonraki kilolar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık vardır.” denilir. Paried samples statistics tablosu incelendiğinde de sonraki ölçümlerde artma veya azalma olduğu saptanabilir.

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
adminCansuAyhan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ayhan
Ziyaretçi
Ayhan

Öncesi ölçümüm normal dağılıyor ama sonrası ölçümüm dağılmıyor ne yapmak gerekiyor o zaman

Cansu
Ziyaretçi
Cansu

Merhaba bir sorum var. Gestasyonel Diabetli Gebelerin 1. Ve 2. saat serum glikoz ortalamaları veriliyor. 1. Ve 2. Saatler arası ortalamalar farklılık gösterir mi? Bu hangi paratmetrik testle bulunur
Ben wilcoxon diye düşündüm ama bağımlı gruplarda t testi olabilir mi?

Open chat
1
Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by