Boxer mı külot mu daha sağlıklı?

02Oca, 2019

Bir çift testise sahipseniz, skrotumunuzu ve değerli kargonuzun aşırı ısınmasını önlemenin sağlıklı spermi korumak için gerekli olduğunu duymuşsunuzdur. Sıcaklık ve doğurganlık arasındaki bu kanıtlanmış bağlantı çoğu zaman külot kullananlarla yapılan görüşmelerde sunulan boxer yanlısı argümanların temelini oluşturur.

Yakın zamanda, Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu tarafından yapılan yeni bir çalışma, uzun soluklu iç çamaşırı üstünlüğü savaşına körük tutacak şekilde, üreme çağındaki erkeklerin en büyük kohortu ile  sıkı sıkıya bağlı gonad giysilerin düşük sperm konsantrasyonu ve sayısı ile ilişkili olduğunu doğruladı. . Bunun arkasındaki fizyolojik mekanizmalar gizemli kalmasına rağmen, araştırmacılar ayrıca kısa külot giyen erkeklerde, “jokeyler” (sıkı ama uzun iç çamaşırlar) veya ‘bikini’ (sıkı ve çok kısa çamaşırlar) giyenlerde  FSH  seviyelerinin düşük olduğunu keşfettiler. (FSH) – hipofizde üretilen spermatogenezde rol alan bir hormon.

Human Reproduction’da yayınlanan makalenin ilk yazarı olan Dr.Lidia Mínguez-Alarcón yaptığı açıklamada “Bu çalışmanın önemli bir gücü,konuyla ilgili önceki tüm çalışmalarda eksik olan, giyilen iç çamaşır tipi ile üreme hormonu düzeyleri ve DNA hasarı gibi testis fonksiyon göstergeleri arasındaki olası ilişkiyi araştırabilmemiz” dedi. Araştırmacılar, çok sayıda araştırmanın iç çamaşırı türlerinden kaynaklanan sıcaklık farklılıklarını doğrudan üreme sağlığı ile ilişkilendirilmeye çalışıldığını, ancak sonuçların tutarsız olduğunu belirtti.

“Bundan dolayı, iç çamaşırı çeşidine göre sperm üretiminin azalmasının potansiyel bir telafi mekanizması ile sinyal göndererek hipotalamustan gonadotropin salgılanmasını ve testisler üzerinde etkili olan hormonların salgılanmasını arttırdığı bulunmuştur.’’

Araştırmanın verileri, Massachusetts General Hospital’da 2000-2017 yılları arasında doğurganlık tedavisi almak isteyen 656 erkekten alınan 1.186 sperm örneği analizinden elde edildi. Bu erkeklerin 304’ünden de en az bir kan örneği (FSH, estradiol ve LH bakılması için) alınmıştır.

Sonuçta, boxer giyen erkekler – grubun yüzde 53’ü – spermietkilediği bilinen çeşitli faktörler (BMI, sigara içme öyküsü ve son boşalmaile arada geçen zaman) adjust edildikten sonra, daha sıkı iç çamaşırları giyen erkeklerden yüzde 25 daha yüksek sperm konsantrasyonuna, yüzde 17 daha yükseksperm sayılasına ve yüzde 14 daha düşük FSH seviyesine sahip olduğu saptandı.

Sirkadiyen ritimin bir gün boyunca sperm kalitesini değiştirdiği bilindiğinden, araştırmacılar katılımcıların yüzde 67’sinin yalnızca bir örnek sunmasından kaçınılmaz şekilde sonuçların etkilenebildiğini kabul ediyor. Benzer şekilde, hormon üretimindeki sirkadiyen değişimler ve boxer giyen erkeklerin sıcak banyo yapma ve jakuzi salonu kullanma olasılıklarının daha yüksek olduğu bulgusu – muhtemelen kendi çalışmasını hak eden ilginç bir yan bulgu – istatistiksel olarak düzeltilmeye çalışılsa da karıştırıcı bir faktör olmuştur.

Dahası, bulgular toplumu genellenemez çünkü tüm denekler doğurganlık kliniğindeki hastalardı. Dr. Mínguez-Alarcón, hormon seviyelerinin arkasındaki moleküler mekanizmayı ve iç çamaşırların testis hasarını teyit etmeyi ve bu paternin daha çeşitli erkek gruplarında da ortaya çıkıp çıkmadığını ilerde gözlemlemeyi umuyor.

Ancak Dr. Mínguez-Alarcón, erkeklerin semen kalitesini kolayca artırabilecek modifiye edilebilir bir yaşam tarzı olduğu için, sıkı iç çamaşırlara kıyasla boxer ya da gevşek iç çamaşırı giymenizi tavsiye ediyor…

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Open chat
1
Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?