Meta Analiz

06Ara, 2018

Meta analiz nedir?

Meta-analiz, çok sayıda araştırmanın verilerinin (data) birleştirilmesi için kullanılan istatistiksel prosedürdür. Tedavi etkisi (veya etki büyüklüğü) bir çalışmadan diğerine tutarlı olduğunda, bu ortak etkiyi tanımlamak için meta-analiz kullanılabilir. Etki bir çalışmadan diğerine değiştiğinde, varyasyonun nedenini tanımlamak için meta-analiz kullanılabilir.

Neden bir meta analiz gereklidir?

Bir müdahalenin faydası veya bir hipotezin geçerliliği ile ilgili kararlar tek bir çalışmanın sonuçlarına dayanamaz, çünkü sonuçlar tipik olarak bir çalışmadan diğerine değişebilir. Hatta, çalışmalarda veriyi sentezlemek için bir mekanizmaya ihtiyaç vardır. Bu amaçla derlemeler (review) kullanılmıştır, fakat derlemeler büyük oranda özneldir (farklı uzmanlar farklı sonuçlara ulaşabilir) ve birkaç çalışmadan daha fazlası olduğunda imkansızlaşır. Aksine, meta-analiz, objektif formülleri uygular (biri tek bir çalışmada verilere istatistik uygulayacağı kadar) ve herhangi bir sayıda çalışma ile kullanılabilir.

Uygulamalı ve temel araştırmada meta analiz

İlaç şirketleri yeni ilaçların onayını almak için meta-analizlerden faydalanırlar. Klinisyenler ve tıp, eğitim, psikoloji, ceza adaleti ve diğer birçok alanda uygulamalı araştırmacılar, hangi müdahalelerin işe yaradığını ve hangisinin daha iyi çalıştığını belirlemek için meta-analiz kullanır. İlk olarak sadece tıbbi istatistik ve medikal istatistikler için kullanımı ön plana gelse de; sosyoloji, sosyal psikoloji, cinsiyet farklılıkları, finans ve ekonomi, siyaset bilimi, pazarlama, ekoloji ve genetik gibi alanlardaki kanıtları diğerlerinin yanı sıra değerlendirmek için temel araştırmalarda da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Meta analizlerin araştırma sürecindeki yeri?

Birçok dergi, araştırmacıları belirli bir sorudaki kanıtların özünü özetleyen sistematik derlemeler ve meta analizler göndermeye teşvik eder ve bu yaklaşım geleneksel derlemelerin yerini alır. Meta analizler ayrıca diğer makalelerde destekleyici rol oynamaktadır. Örneğin, yeni bir çalışma için sonuçları bildiren bir makale, önceki verileri sentezlemeye girişte bir meta-analiz içerebilir ve yeni çalışmayı bağlam içine yerleştirmeye yardımcı olabilir.

Yeni çalışmalar planlarken meta analiz

Meta analizler yeni çalışmaların planlanmasında önemli bir rol oynayabilir. Meta-analiz, hangi soruların daha önce yanıtlandığını ve yanıtlanmaya devam etmeyeceğini belirlemeye yardımcı olabilir, hangi sonuç çıktılarının ya da popülasyonların önemli sonuçlar vermesi en muhtemeldir ve planlanan müdahalenin hangi varyantlarının en güçlü olduğu muhtemeldir.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Open chat
1
Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?