SCI, SCIE ve ESCI Dergiler Arasındaki Fark Nedir?

11Şub, 2020

SCI, SCIE ve ESCI gibi dergi dizinlerinde indekslenen makaleler, hem dergi hem de yazar düzeyinde performans ve atıf metriklerini ölçmek için yayıncılık endüstrilerinde hatırı sayılır bir üne sahiptir.
Bu veritabanları altında indekslenen dergiler, titiz bir seçim süreci nedeniyle dünyanın önde gelen bilim dergileri olarak kabul edilmektedir. Dergi değerlendirme şirketleri tarafından yürütülen farklı indeksleme kategorileri, araştırmacılar arasında bilimsel makalelerinin yayınlanması için doğru dergiyi seçmeleri konusunda daha fazla karışıklık yaratır.
Bu yazıda SCI, SCI-E ve ESCI Journals arasındaki farkı bulacağız.

Science Citation Index (SCI) veya Web of Science (WoS) nedir?
Web of Science (WoS), 1964 yılında Bilimsel Bilgi Enstitüsü (ISI) tarafından orijinal olarak üretilen çevrimiçi abonelik tabanlı Bilimsel Atıf Dizine Ekleme (SCI) hizmetidir.
ISI, Thomson Scientific & Healthcare tarafından 1992 yılında satın alındı ve Thomson ISI olarak bilinen Thomson Reuters Fikri Mülkiyet ve Bilim İşi adını aldı ve daha sonra Clarivate Analytics tarafından tüm endekslemelerin kapsamlı bir atıf aramasını sağladı.

Science Citation Index Expanded (SCIE) nedir?
Science Citation Index Expanded (SCIE), 1900’den günümüze 150 disiplinde 8.500’den fazla önemli ve önemli dergiyi kapsayan daha büyük sürüm SCI’dir. Yani kısaca SCI’ye daha fazla derginin eklenmiş ama nispeten kaliteden ödün verilmiş halidir. Ülkemizde yayınlanan SCIE dergilere bu yazımızdan göz atabilirsiniz.
SCIE, iki fark haricinde SCI’ye benzer:

1. Impact factor (Etki faktörü): SCI’nın etki faktörü sıfır olan dergisi yoktur, ancak SCIE dergiler etki faktörüne göre sıralanmıştır.
2. Depolama formatı: Hem SCI hem de SCIE çevrimiçi olarak mevcuttur. Ancak, SCI CD / DVD biçiminde de mevcuttur, ancak SCIE’de yoktur.

Emerging Sources Citation Index (ESCI) nedir?
Emerging Sources Citation Index (Gelişen Kaynaklar Atıf Dizini) 2015 yılının sonlarında Thomson Reuters tarafından Web of Science’ta yeni bir veritabanı olarak başlatılmıştır.
Bu endeks, 2017’den beri çeşitli araştırma alanlarından 3.000’den fazla dergi içeren Clarivate Analytics tarafından üretildi.


Dergilerin ESCI’deki indeksi bir etki faktörü (IF) ile gelmeyecektir. Ancak, bu yeni endeksteki her dergi her yıl değerlendirilecek ve nitelikli olanlar SCIE’ye aktarılacaktır.
ESCI’nin temel amacı, henüz uluslararası olarak tanınmamış olsa bile, önemli araştırma çalışmalarının Web of Science Core Collection’da görünür olmasını sağlamaktır.
ESCI dergileri, derginin yayın kalitesini sürekli koruduğunda SCIE’ye dahil olma şansına sahip olabilir.

Bu indeks, YÖK tarafından SCI, SCI-E dışındaki uluslararası indekslenen dergilerin büyük çoğunluğunu oluşturur.

Web of Science (WoS) dizin oluşturma için temel gereksinimler?

  • Temel Web of Science veritabanlarına gönderilen tüm dergiler aşağıdaki kriterlere göre değerlendirilecektir.
  • Derginin uygun bir hakemlik süreci izleyip izlemediği?
  • Derginin etik yayıncılık uygulamalarını takip edip etmediği?
  • Derginin teknik gereksinimleri karşılayıp karşılamadığı?
  • Derginin iyi İngilizce bibliyografik bilgisi var mı değil mi?
  • Derginin Web of Science kullanıcılarının bilimsel bir kitlesi tarafından tavsiye edilip talep edilmemesi.
  • Dergi değerlendirmeyi başarılı bir şekilde geçerse, daha derinden editör incelemesi yapılırken ESCI’de indekslenecektir.

Umarız, bu yazı SCI SCIE ve ESCI dergileri arasındaki farkı bilmenize yardımcı olur.

4.7 12 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Open chat
1
Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?