Wilcoxon Testi Nasıl Yapılır?

10Şub, 2019

Wilcoxon testi, bağımlı gruplarda t-testinin (dependent samples t test) yakın kardeşidir. Çünkü bağımlı gruplarda t testi, iki tekrarlanan ölçümün ortalama farkının sıfır olup olmadığını analiz eder; metrik (ölçümsel veya yüzde) ve normal olarak dağıtılmış veri gerektirir; Wilcoxon testinde ise ordinal veya kademeli veri kullanır (nonparametrik). Bu nedenle, normal dağılım sağlanmadığında bağımlı gruplarda t-testine ortak bir alternatiftir.

Wilcoxon testi temel olarak W-istatisklerine dayanır.

W-istatistikleri 10’un üzerinde büyük gruplarda bağımlı ölçümlerde (paired samples) normal dağılımı tahmin edebilir. Fakat W-istatistiklerinin non parametrik olduğu unutulmamalıdır ve çok değişkenli normallik koşullarına gerek yoktur.

Bir araştırma ekibi, yeni bir öğretim yönteminin çocukların okuryazarlığını arttırıp arttırmadığını test etmek istiyor. Bu nedenle araştırmacılar, öğretim yönteminin uygulanmasından önce ve sonra 20 çocuğun okuryazarlığını ölçmektedir. Okuryazarlık, 10 ile yüksek okuryazarlığı gösteren 0 ile 10 arasında bir skala ile ölçülür. İlk başlangıç çizgisi, 6,9’luk bir ortalama okuryazarlık puanı göstermektedir ve yöntem kullanıldıktan sonra, ortalama 8,6’ya yükselmektedir.

Fakat burada dağılım parametrik olmadığı için bağımlı gruplarda T testi kullanamayız. Ayrıca parametreler birbirinden bağımsız olmadığı için Mann Whitney U testi kullanmamız da doğru olmaz. Dolayısıyla yorum yaparken wilcoxon testinin hesaplamalarında kullandığı üzere kaç örneklemde puan değişmemiş , kaçında 1 puan azalmış gibi… değişik bir analiz yöntemi kullanılır.

Sizde değişkenlerinizin bağımlı gruplarda normal dağılımının sağlanıp sağlanamadığını öğrenmek, wilcoxon testi sonuçlarını grafiklerle ve tablo halinde görmek isterseniz bize aşağıdaki iletişim adreslerinden ulaşabilirsiniz;

E-mail; mediistatistik@gmail.com

Tel; 08503052078

Whatsap; +905533286678

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Open chat
1
Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?